Philips 55OLED706 Ambilight
55", OLED706, OLED, 4K, 2021
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
  • Ambilight technology for an immersive viewing experience
  • Support for Dolby Vision for extended dynamic range
  • Integrated Android operating system for access to numerous apps
  • Versatile connectivity options with 4 HDMI and multiple USB ports
  • Energy efficiency class G for environmentally conscious use.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby Vision
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
19 kg
Documents
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
55oled706/12
Release date
6/10/2021
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2021
Series
OLED706
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby Vision
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
Features + Functions
Audio output
50 W
Operating system
Android
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Picture modes
Game
Further features
Timer Function
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V